Sobota, 29 Kwiecień 2017
 
Strona główna

Jest rok 1943, III Rzesza zaczyna ponosić olbrzymie straty w ludziach na froncie wschodnim. W tym samym czasie Alianci zaczynają bombardować naziemne ośrodki badawcze i produkcyjne na terenie III Rzeszy. Adolf Hitler wraz ze swoimi współpracownikami podejmuje decyzję o rozpoczęciu prac nad Wunderwaffe (cudowna broń). Ponieważ produkcja wszelkiej broni w fabrykach naziemnych staje pod znakiem zapytania, podjęto decyzję o przeniesieniu fabryk zbrojeniowych i ośrodków badawczych pod ziemię. Teren prac został wskazany jednoznacznie na Eulengebirge, co po polsku znaczy Góry Sowie. Na tym terenie w latach 1943-1945 prowadzone są na szeroką skalę prace budowlane i górnicze. Pozostaje zadać sobie pytanie: W jakim celu? Co miało się tam znajdować?

Sześćdziesiąt cztery lata po zakończeniu II Wojny Światowej powstaje Sowiogórska Grupa Poszukiwawcza. Grupa, która ma przed sobą cel wyjaśnienia tego co miało się w Górach Sowich znajdować. Jesteśmy po to aby odkrywać historię i tajemnice Sowiogórskich Podziemi i ukazać ją szerszej publiczności.

Pozdrawiamy,
Członkowie SGP

Aktualności:

 

logoSpotkanie terenowe z SGP
Wtorek, 21. Październik 2014 15:28

W dniach 11-12 października odbyło się spotkanie robocze grup poszukiwawczych zaprzyjaźnionych z SGP. Wspólnie wykonaliśmy kilka badań terenowych za pomocą Radiodetectora oraz georadaru przy kompleksie Osówka. Badania terenowe obejmowały dokopanie się do torów kolejki wąskotorowej oraz określenie przebiegu szyn za pomocą radiodetekcji. Następnie przy silnym wsparciu naszego przyjaciela Dariusza Gwiazdy użyliśmy georadaru. Wyniki (jak to w przypadku georadaru) nie wyszły jednoznacznie ale określiliśmy kilka anomalii, które muszą być potwierdzone przez wiercenia. Dalsze prace badawcze (w tym wiercenia) będziemy kontynuować wiosną.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Więcej…
 
Podziekowania z Ratusza
Poniedziałek, 22. Wrzesień 2014 20:08

W dniu 22.09 br, delegacja SGP została zaproszona, na podsumowanie i wręczenie podziękowań za współorganizacje imprezy Pasja Przygoda Adrenalina, do Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Na spotkaniu były delegacje wszystkich organizacji biorących udział w tej imprezie ( strażacy, ratownicy, harleyowcy,GOPR  i wiele innych organizacji).

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Więcej…
 
Akcja "Liberator"
Wtorek, 19. Sierpień 2014 21:34

W sobotę 16.08.2014 zostaliśmy zaproszeni przez stowarzyszenie ,,Blechhamer 44", do współpracy przy poszukiwaniu i wydobyciu silnika z samolotu B-24 „Liberator”. Od godzin porannych rozpoczęła się akcja poszukiwawczo-wydobywcza. Niestety mimo użycia specjalistycznego sprzętu poszukiwawczego, nie udało się go zlokalizować. W poszukiwaniach uczestniczyło kilkudziesięciu poszukiwaczy z całej Polski miedzy innymi pan Adam Sikorski z programu ,,Było nie minęło”, Robert Kmieć . Choć poszukiwania zakończyły się fiaskiem, będą prowadzone w dalszym ciągu.  SGP  pragnie podziękować prezesowi „Blechhamer 44” za zaproszenie, na tak udana imprezę.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Więcej…
 
Sztolnie Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Wtorek, 11. Marzec 2014 21:06

W Sobotę 8 marca, na zaproszenie P. Elżbiety Szumskiej- właścicielki Kopalnii Złota w Złotym Stoku, SGP wzięła udział w odkopywaniu i odwodnieniu starej średniowiecznej sztolni górniczej.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z akcji. Jednocześnie pragniemy podziękować P. Elżbiecie , za zaproszenie i zaufanie do naszej grupy.

Więcej o obiekcie można przeczytać na stronie kopalni .

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Więcej…
 
Festiwal Organizacji Pozarządowych
Czwartek, 11. Wrzesień 2014 11:35

W dniu 7 września br. zostaliśmy zaproszeni przez Fundacje Merkury, do Strefy Tajemnic, podczas "Festiwalu Organizacji Pozarządowych" na Zamku Książ. Impreza udała się znakomicie, pogoda dopisała, było mnóstwo atrakcji. Podczas festiwalu spotkaliśmy miłych i sympatycznych ludzi z różnych organizacji pozarządowych, nawiązaliśmy współpracę z Zielonogórską Grupą Eksploracyjną, która także została zaproszona do Strefy Tajemnic.

Nasza grupa miała przyjemność być gościem jak i gospodarzem ww. strefy. Przy okazji pragniemy podziękować P. Marcinowi Szewczakowi z Fundacji Merkury, za zaproszenie, miła atmosferę i ciepłe przyjęcie.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Więcej…
 
Weekend z radiodetekcją
Sobota, 24. Maj 2014 16:22

W dniach 10-11 maja br.nasza grupa zorganizowała spotkanie robocze, na Soboniu, Osówce, oraz weekend z radiodetekcją. Celem spotkania było badanie wystających z nasypów szyn , rur itp- celem ustalenia ich przebiegu pod ziemią. W badaniach użyliśmy radiodetektora. Lokalizator ten jest specjalnie przystosowany do poszukiwań rur, kabli  energetycznych, sieci rurociągów i ich podziemnych instalacji. Jest on bardzo precyzyjnym urządzeniem i uzyskuje bardzo dokładny pomiar szukanej instalacji w najtrudniejszych warunkach i strefie o dużym zagęszczeniu instalacji podziemnych. Posiada on kilka złożonych funkcji lecz dla nas istotna była ta wykrywająca rury oraz szyny i głębokość na jakiej zalegają.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Więcej…
 


Sowiogórska Grupa Poszukiwawcza